„Wyzwanie” dla wszystkich uczniów
Dnia 30 stycznia 2019 roku w naszej szkole odbył się profilaktyczny spektakl teatralny pod nazwą „Wyzwanie”. Został wystawiony przez krakowski teatr „Kurtyna”. Przedstawienie opowiadało o współczesnej młodzieży. Pokazało realia ówczesnych nastolatków, którzy próbując wpasować się w towarzystwo, popadli w tarapaty. Jednym z problemów przedstawionych w sztuce były podejmowane przez młodzież tzw. „wyzwania”, które mają zły wpływ na zdrowie i życie człowieka. To one były powodem popełniania przez nastolatków różnych błędów. W sztuce można było również dostrzec nieodpowiednie zachowanie rodziców, którzy przez swoje zapracowanie, nie zdołali dostrzec problemów własnego dziecka. Widowisko zakończyło się ciekawym i pełnym przestróg podsumowaniem. Uczniowie poprzez obejrzenie sztuki ujrzeli niebezpieczeństwo grożące im w dzisiejszym świecie.
„Bohaterka spektaklu, kilkunastoletnia Basia, przyzwyczajona do biernego zainteresowania rodziców, otoczona murem obojętności rówieśników jest typem samotnika, znajdującego akceptację jedynie w gronie nauczycieli. Ambitna, inteligentna, pracowita, sumienna i pełna ciekawości świata otrzymuje szansę uczestnictwa w ogólnokrajowym projekcie, mającym pogłębić wiedzę, podnieść kompetencję i rozwinąć umiejętności jego uczestników. Dla Basi jest to nagroda, mogąca urzeczywistnić marzenia o realizacji pasji. Dla jej rodziców to tylko kłopotliwy epizod w życiu córki. Dla jej rówieśników jest to moment, w którym okazują, wypływające z zawiści i zazdrości- głęboką niechęć i brak akceptacji dla planów dziewczyny. Guru szkolnej społeczności, Irek, inicjuje akcję internetowego poniżania i wykluczania Basi. Gdy pozbawiona wsparcia rodziców, wewnętrznie rozdarta, zdezorientowana i zagubiona próbuje przeciwstawić się tej fali nienawiści, otrzymuje od swojego środowiska rówieśniczego szansę na pełne zaakceptowanie swojej osoby. „Chcesz żyć, być kimś, to zrób coś naprawdę, ludzie to docenią i będą cię szanować. My jesteśmy inni, wrażliwi, otwarci, pozytywni, i robimy to, co musimy. Kreatywnie formatujemy siebie. Robisz coś, nakręcasz to i wrzucasz do sieci. Dlaczego tego nie zrobiłaś, dlaczego nie zostałaś „gwiazdą” i nie zarobiłaś pierwszego miliona wyświetleń? Już ci mówię, to strach przed nieznanym jest główną przeszkodą. Wstydzisz się swojej unikalności, pamiętaj drugiej takiej osoby jak Ty w sieci nie ma! Nikt inny tylko Ty sama możesz sprawić, by twoje marzenia się spełniły, by świat dowiedział się o Twoim istnieniu. Świat jest Twój, po prostu włącz kamerę i się przywitaj. To wystarczy.” Jak współczesny Faust dziewczyna podejmuje wyzwanie i przekracza próg do nowego świata, który trafnie określa w spektaklu jeden z jej nauczycieli: sieć to takie społeczeństwo, gdzie znajdziemy wszystko to, co kiedyś było tylko w realnym świecie. Z jedną różnicą, w sieci wszystko dzieje się szybciej i tak naprawdę, nikt nad tym nie ma kontroli. W jednym momencie trafiasz na piedestał, jesteś bożyszczem, za chwilę jesteś obiektem kpin, samotnikiem trapionym cierpieniem. Tu bez namysłu podejmujesz decyzje, które ważą na twoim prawdziwym życiu. Adrenalina, smak ryzyka, chęć podobania się, bycia popularnym, modnym, najbardziej oryginalnym, najbardziej podobnym do celebrytów. Tu nie ma miejsca na słabość, tu masz władzę dawać innym akceptację, czyli życie, i masz władzę to życie zabierać. Oczywiście, decyduje większość, jednostka liczy się tylko, kiedy podejmuje wyzwanie. Nazywają to challengem. Pół biedy, jak obżerają się pizzą czy piją litry coca coli. Gorzej, jak dla polubień, plusów, laików kaleczą ciało lodem, narażają się na złamanie udając deski, duszą się cynamonem, wysyłają sobie nawzajem swoje nagie zdjęcia, trują kapsułkami do prania, testują substancje psychoaktywne.
Bohaterka spektaklu, Basia, zatraciła się w tym świecie. Lecz kiedy w finale przedstawienia jej nauczyciel daje dziewczynie szansę podjęcia prawdziwego, opartego na fundamentalnych wartościach wyzwania, widz wie, że jest to jedyna droga do zrozumienia i poznania siebie.” (Tekst pochodzi ze strony http://www.kurtyna.krakow.pl/oferta,1.html)