Po co potrzebna jest sól?
Szkoła to nie tylko lekcje języka polskiego, matematyki czy historii. Największą skarbnicą wspomnień z podstawówki są oczywiście wycieczki. Wyjście poza mury budynku, poznanie rówieśników i nauczycieli w nieco luźniejszej atmosferze to ciekawe doświadczenie. Ponadto uczniowie mogą wtedy chłonąć historię, kulturę i tradycję. Jednym z ciekawszych miejsc do zwiedzania z całą klasą jest oczywiście Kopalnia Soli Bochnia.
27 maja uczniowie klasy IV pod czujnym okiem opiekunów i przewodników przeżyli fascynującą przygodę w Kopalni Soli w Bochnia, której początki sięgają około 1248 roku. Warto zaznaczyć, że zabytkowa kopalnia soli w Bochni została wpisana na listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Przyrodniczego UNESCO. Jest to niezwykłe miejsce posiadające unikatowe komory solne, wykute w soli kaplice, rzeźby solne oraz narzędzia i urządzenia górnicze. Wydarzenie miało miejsce ponad 200 metrów pod ziemią. Zwiedzanie miało charakter swoistej podróży w czasie. Podróż rozpoczęli od zjazdu pod ziemię szybem Campi (72 piętra w głąb!). Pani przewodnik przywitała ich tradycyjnym „Szczęść Boże”. Potem Pani Teresa przeniosła uczestników wycieczki do czasów średniowiecznych, aby poznać historię kopalni oraz znaczenie odkrycia żup solnych dla rozwoju państwa polskiego.
Szybko okazało się, że kopalnia to niezwykłe podziemne miasto, w którym uczniowie przeżyli niezapomnianą lekcję z języka polskiego, historii, przyrody, geografii, religii, jak również wychowania fizycznego. tworzące wyjątkowe podziemne miasto. Pobyt pod ziemią pozwolił nam je poznać. Niezwykłym doświadczeniem była Ekspozycja Multimedialna, która sprawiła, że zwiedzanie miało charakter podróży w czasie, która rozpoczęła się w epoce panowania księcia Bolesława Wstydliwego i księżnej Kingi. Spotkanie z polskimi królami, żupnikami genueńskimi, a także duchem mnicha cystersa stanowiły niecodzienną lekcję historii. Podziemne korytarze przemierzaliśmy nie tylko pieszo, ale także odbyliśmy przejażdżkę kolejką, służącą niegdyś do transportu górników. W kaplicy św. Kingi uczniowie usłyszeli słynną legendę o niezwykłym wianie węgierskiej królewny i jej pierścieniu.
Zwiedzanie kopalni zakończyło się pobytem w komorze Ważyn, która znajduje się na poziomie VI „Sienkiewicz”, 250 m pod ziemią. Miejsce to pozwoliło naszym uczniom na zrelaksowanie się. Mogli porzucać do kosza, pograć w piłkę, piłkarzyki oraz doskonalić swoje umiejętności w zakresie tenisa stołowego. Dzieci miały także możliwość kupienia pamiątek.
Pobyt w kopalni okazał się niezwykłą przygodą, interesującą lekcją oraz świetną zabawą. Wycieczkę należy zdecydowanie zliczyć od udanych. Dzięki tej wycieczce uczniowie z pewnością docenią ciężką i bardzo niebezpieczną pracę górników. Pozyskane informacje będą niewątpliwie doskonałym uzupełnieniem wiedzy zdobytej w szkole. Za wzorowe zachowanie w czasie zwiedzania każdy otrzymał na pamiątkę woreczek soli od Skarbnika.
DMK