Listopadowe świętowanie
Narodowe Święto Niepodległości jest obchodzone co roku 11 listopada dla upamiętnienia rocznicy odzyskania przez Naród Polski niepodległego państwa. Tego dnia w 1918 roku po 123 latach zaborów Rada Regencyjna przekazała Józefowi Piłsudskiemu władzę wojskową i naczelne dowództwo podległych jej wojsk polskich. Święto zostało ustanowione w 1937 roku, ale od 1939 nie było obchodzone – przywrócono je w roku 1989.
Dzień 11 listopada przypomina nam, że wolność raz zdobyta i niepodległość raz osiągnięta nie są dane na zawsze, lecz należy wciąż dbać o te wartości i stale je pielęgnować. Szkoła Podstawowa im. Rodziny Horodyńskich w Zbydniowie aktywnie włączyła się w obchody 105. rocznicy tego święta. W tym roku szkolnym nie było w naszej szkole tradycyjnej akademii. W trosce o pamięć dla tego historycznego wydarzenia, kiedy Polska po 123 latach niewoli znów pojawiła się na mapie Europy i stała się wolnym niepodległym państwem, zorganizowaliśmy szereg działań. Wszyscy przyszli do szkoły w odświętnych ubraniach, do których zostały przypięte własnoręcznie wykonane dzień wcześniej kotyliony. Na korytarzach czuć było świąteczną atmosferę. Uczniowie wykonali wcześniej plakaty z okazji Święta Niepodległości, a następnie wyeksponowali je przed swoimi klasami. Niepodległościowa dekoracja została także wykonana na sali gimnastycznej. Jednym z jej elementów były życzenia dla Polski przygotowane przez poszczególne klasy. Uczniowie życzyli Polsce z okazji Święta Niepodległości pokoju, dobrych mieszkańców, wiernych żołnierzy, wielu pokoleń dobrych patriotów, by ludzie mieszkający w kraju byli zgodni i szczęśliwi.
Ważnym elementem świętowania był „Marsz dla Niepodległej” ulicami Zbydniowa przy akompaniamencie pieśni legionowych. Po drodze uczniowie wręczali mieszkańcom lub wrzucali do skrzynek pocztowych własnoręcznie wykonane polskie chorągiewki i kotyliony. Podczas marszu dotarliśmy do miejscowego dworu, gdzie niegdyś mieszkała Rodzina Horodyńskich – Patron naszej szkoły. Historia tej rodziny jest nierozerwalnie związana z trudną historią naszej Ojczyzny. Walczyli oni w powstaniach narodowych podczas zaborów, przelewali krew podczas I i II wojny światowej. Na mogile pomordowanych w 1943r. zapaliliśmy znicze pamięci. Wykonaliśmy także pamiątkowe zdjęcie na stopniach dworu.
Obchodząc tak ważne święto, nie mogliśmy zapomnieć o odśpiewaniu „Mazurka Dąbrowskiego”. Już kolejny raz wzięliśmy udział w akcji „Szkoła do hymnu”. Łącząc się z dziesiątkami szkół, przedszkoli i innych placówek oświatowych, uczniowie i nauczyciele Szkoły Podstawowej im. Rodziny Horodyńskich w Zbydniowie, zgromadzili się na sali gimnastycznej, by w odświętnej atmosferze odśpiewać 4 zwrotki narodowego hymnu. Na zakończenie świętowania uczestniczyliśmy w koncercie „Zbydniowiacy śpiewają legionowe piosenki”. Wszyscy przystąpili do wspólnego śpiewania pieśni legionowych. Przy wykorzystaniu specjalnie przygotowanych na tę okazję śpiewników, z muzycznym podkładem w tle, rozbrzmiewały najbardziej znane pieśni, które towarzyszyły polskim legionistom podczas ich walk w czasie I wojny światowej: „Rozkwitały pąki białych róż”, „Wojenko, wojenko..”, „Szara piechota”, czy „Przybyli ułani pod okienko”.
Narodowe Święto Niepodległości obchodzone 11 listopada to ważne i piękne święto – święto każdego Polaka. Podejmując powyższe działania, staraliśmy się okazać wdzięczność za to, że żyjemy i mieszkamy w wolnym kraju oraz zapewnić, że pamiętamy o wszystkich, którzy o tę wolność walczyli.
Izabela Bednarz, Hanna Elżakowska, Weronika Tomala, Zuzanna Rzucidło, Wiktoria Zmarzły, DMK