Rocznica nadania imienia Rodziny Horodyńskich szkole i pasowanie uczniów klasy I
Dnia 26 stycznia 2007 roku Rada Pedagogiczna podjęła uchwałę o nadaniu Publicznej Szkole Podstawowej w Zbydniowie imienia Rodziny Horodyńskich. Jest to z pewnością Patron szczególny i wyjątkowy, którego losy są nierozerwalnie związane z trudną i wspaniałą historią Polski. Uroczystość nadania imienia miała miejsce 24 października 2008r. W tym roku minęło piętnaście lat od tamtej chwili. Z tego powodu zorganizowaliśmy akademię, której zadaniem było przypomnienie i upamiętnienie tego wydarzenia.
Uczniowie w krótkiej części artystycznej zaprezentowali wkład Patrona szkoły w życie lokalnej społeczności. Rodzina Horodyńskich od pięciu pokoleń jest związana z historią Zbydniowa, a przez całe swoje istnienie ściśle związana była z historią Polski. Brali udział w Insurekcji Kościuszkowskiej, walczyli w Powstaniu Listopadowym, pomagali przy Powstaniu Styczniowym. W czasie II wojny światowej właściciele zbydniowskiego dworu, Zofia i Zbigniew, byli członkami Armii Krajowej. Ich synowie Zbigniew i Andrzej zginęli w Warszawie w lipcu 1944r. Najstarszy syn, Dominik, wziął udział w Powstaniu Warszawskim jako adiutant „Radosława” - pułkownika Jana Mazurkiewicza. Bardzo ceniony w regionie był żyjący na przełomie XIX i XX w. Zbigniew Horodyński, przez 25 lat marszałek Powiatu Tarnobrzeskiego, założyciel Okręgowego Towarzystwa Rolniczego oraz Powiatowej Kasy Oszczędności w Tarnobrzegu i okolicy.
Rodzina Horodyńskich zapisała się znacząco w rozwój kultury i szkolnictwa w Zbydniowie. To właśnie Zbigniew Horodyński postarał się u władz szkolnych o założenie we wsi szkoły etatowej. Zofia Horodyńska zakupiła plac pod budowę w 1899 roku. Znaczna część pieniędzy przeznaczonych na budynek szkolny pochodziła z funduszy dworskich. Ponadto Horodyńscy byli założycielami Straży Pożarnej w Zbydniowie, Kółka rolniczego, Sklepu Spółdzielni Rolniczej oraz Straży Grobowej w Majdanie Zbydniowskim – Gwardii Narodowej im. Tadeusza Kościuszki.
Pani dyrektor, Małgorzata Janusz, wygłosiła krótkie przemówienie, w którym wspomniała o tym, jak ważne jest kultywowanie tradycji i szacunku dla przeszłości, a więc i dla Patrona szkoły. Na uroczystości obecna była także przedstawicielka rodziny Patrona – pani Olga Garstecka. Ciepłe słowa skierowała do całej społeczności szkolnej pani Teresa Ledóchowska-Horodyńska oraz pani Anna Horodyńska, które nie mogły być obecne na naszej uroczystości rocznicowej.
Doniosłym momentem uroczystości było pasowanie na ucznia. Pierwszoklasiści przygotowywali się do tego dnia wytrwale, a wszystko po to, aby udowodnić, że zasługują na miano ucznia szkoły z tak bogatą tradycją. W programie artystycznym pojawił się: polonez, układ ze wstążkami, montaż słowno-muzyczny. Podczas prezentacji wszyscy mieli okazję poznać pasje i marzenia dzieci. Wiele wzruszeń wywołał moment zakładania biretów przez rodziców.
Uczniowie ślubowali uczyć się pilnie, spieszyć innym z pomocą oraz godnie reprezentować swoją szkołę. Dopełnieniem uroczystego ceremoniału było pasowanie symbolicznym ołówkiem przez Panią Dyrektor Małgorzatę Janusz. Pierwszoklasiści otrzymali pamiątkowe dyplomy, tarcze szkolne oraz upominki. Odświętne stroje dzieci i bogata dekoracja podkreśliły rangę tej uroczystości.